Při procházce přírodou uvidíte reliéfy přímo v bývalých lomech. Pak hurá do hostince, kde žil Jaroslav Hašek. A na hrad, kde prováděl.
Hrad Lipnice tu stojí už od středověku. Na šlechtický hrad je nezvykle rozlehlý. A má unikátní gotickou kapli. Samotné město je ale dnes spjaté hlavně s Jaroslavem Haškem, který prý na hradě prováděl. Žil v hostinci U České koruny. A taky tu psal Osudy dobrého vojáka Švejka. Hostinec dnes provozují jeho vnuk a pravnuk. V okolí města se nachází několik kamenosochařských děl spojených s jeho osobou - nejvýznamnější Národní památník odposlechu, který se skládá ze tří různých reliéfů vytesaných přímo do stěn bývalých žulových lomů. Ty jsou dnes zatopené, tak pozor, ať nespadnete do vody! Ale voda taky skvěle dokresluje přírodní fotky. Mezi další sochy patří Hlava XXII - věděli jste, že literární kritika viděla podobnost mezi dílem amerického spisovatele Josepha Hellera a Haškovým Švejkem? :) A dále je v Lipnici taky Kamenná jednohubka, odkazující ke Švejkovskému kuchaři Jurajdovi. Všechna tato místa a některá další můžete navštívit v rámci tohoto výletu, který je necelých 9 km pěšky + prohlídka hradu.
Praktické info
Návštěva hradu Lipnice a výstava o životě a díle Jaroslava Haška jsou naplánované jako poslední zastávky. Zkontrolujte si ale předem otevírací dobu, návštěvu hradu lze v rámci výletu přesunout. Do Lipnice se lze dostat autem (několik placených parkovišť a jedno malé zdarma přímo pod hradem) nebo autobusem. Náročnost výletu je hodnocená jako nízká, ale je potřeba si hlídat mapu, protože někdy trasa nevede po turistických značkách. Většinou jsou cesty i tak značeny šipkami, ale nelze na ně spoléhat. Trasa je taky místy terénem (nevhodné pro kočárky, kola apod., lidem, kteří mají problémy s rovnováhou, lze doporučit turistické hole).